Korlátozott választás - 1. rész
Bizonyára hallottad már a mestereket, amikor a korlátozott választást emlegetik, s talán nem vagy vele egészen tisztában, hogy mi is ez. Talán politikáról beszélgettek? Nem biztos. Nézzünk egy partit, ami az alapesetet mutatja be:
csapatverseny, osztó: Dél, általános mans
Észak Kelet Dél Nyugat
    1N passz
3N passz passz passz
AB6
832
AT987
765
KD8
K7
K654
KDB3

Mint vártad, Nyugat a kőr dámával indul (a bubit ígéri), Kelet a kilencest teszi (naggyal kérnek), ütsz a királlyal. Még nyolcat kellene ütni, mert kiáll legalább három kőr és a treff ász. Kockázatos volna treffre játszani, mert ez csak akkor működik, a kőr kiosztása 4-4 (32,7%), és működik a treff (68%), azaz vagy szökik a KDB (50%), vagy 3-3 az elosztása (35,5%). Ezek kombinált esélye csak 22,2%. Ezzel szemben jó esély van káróban öt ütésre és az éppen elég is lenne. Ehhez az alábbi színt kell kezelned ütéskiadás nélkül:

AT987

K654

Lehívod a káró királyt, Nyugat a kettest teszi, Keletről beesik a bubi, a második káróra Nyugat a hármast adja. Most mire kell játszani? És főleg: miért?

Megpróbálod beejteni a dámát vagy inkább impasszt adsz? Látszólag a kettő hasonló esély: ha csak ezt a színt tekintjük, akkor a dáma vagy Keletnél van, vagy Nyugatnál, a kritikus színnek egy-egy kiosztása van, ami ezt eredményezi. Sőt, ha figyelembe vesszük, hogy Keletnél eggyel több ismeretlen lap van, arra következtethetünk, hogy nála van nagyobb eséllyel a dáma (emlékszel még? - ezért játszunk kilences színnél a dáma esésére). A mesterek mégis kicsit tesznek hasonló szituációban. Vajon miért? Mi a különbség a két eset között?

Hogy könnyebben megértsd, képzeld magad Kelet helyébe, amint a dáma-bubit tartod hasonló szituációban. Mit dobsz a királyba? Trükkösen mindig a dámát? Ebben az esetben a felvevő nem fogja tudni, hogy kinél van bubi. Ha azonban ismeri ezt a szokásodat, akkor profitálhat belőle: Tudni fogja, hogy nincs nálad a dáma, amikor nem azt tetted bele. Vagyis ha a bubit teszed, akkor az csak szingli lehet, hiszen dáma-bubiból a dámát tetted volna. Így bátran megfoghatja partnered dámáját. Ha - éppen fordítva - mindig egyszerűen a bubit teszed, az hasonló eredményre vezet: abban az esetben, ha tőled a dáma jelenik meg, megfoghatja a partnered bubiját, mert az nálad már nem lehet. A jó ellenjáték tehát? Van egy nagyon jó stratégia: próbáld meg kitalálni, mit feltételez rólad a felvevő, ha dáma-bubiból kell dobnod, és mindig dobd a másikat. Ez persze csak úgy könnyű, ha gondolatolvasó vagy. A többiek legjobban teszik, ha néha az egyiket dobják, néha a másikat. Lehetőleg azonos eséllyel, hogy minél kevesebb támpontja legyen a felvevőnek.

Üljünk vissza a felvevő székébe, és tételezzük fel, hogy Kelet - helyesen - a fenti stratégia szerint dob, vagyis dáma-bubiból azonos eséllyel teszi az egyiket vagy a másikat. Bedobta a bubit. Mi következik ebből? Vagy szingli bubija van, vagy dáma-bubija. Melyik a nagyobb esély? A szingli bubi, mert szingli bubival mindig kénytelen a bubit tenni, ezzel szemben dáma-bubival néha a dámát fogja tenni. Hogy is van ez? Számoljunk egy kicsit! Nézzünk meg négy hasonló esetet, Keletnél legyen kétszer szingli bubi, kétszer dáma-bubi. Mit fog tenni Kelet?

D32

B

D32

B

32

DB

32

DB

Az első két esetben kétszer a bubit, mert csak az van neki, a második esetben pedig egyszer a bubit, egyszer a dámát, mert jól játszik. Összesen tehát háromszor tette a bubit, egyszer a dámát. A mi esetünkben ez az utóbbi nem érdekes, mert jelen esetben a bubi esett, nem a dáma. Ilyen eset csak három volt. Mi volt ekkor Kelet lapja? Kétszer szingli bubi, egyszer dáma-bubi. Tehát ha a bubit ejti és feltételezzük, hogy jól játszik, akkor nagyjából kétszer akkora eséllyel lesz szingli bubija, mint dáma-bubija.

Miért hívják ezt a korlátozott választás elvének? Mert Keletnek dáma-bubival választhat, hogy melyik lapját teszi az első híváshoz, szinglivel viszont nem, azaz korlátozott a választása. Mit tenne Kelet dáma-bubival? Néha a dámát. Mire utal az, hogy nem a dámát tette? Arra, hogy nincs nála a dáma, mert ha nála lenne, tehetné azt is.

Természetesen a dubló dáma-bubival néha módosulhat az ellenjáték: hogy viselkedsz például, ha elindultál, mögötted egy szant mondanak, amit a másik ellenfél háromra emel és tíz pont terül le az asztalon? A felvevőnél 16-18 pont van, az asztallal együtt 26-28, az ellenvonalon 12-14 lehet, és persze ezzel a felvevő is tisztában van. Ha a bubit teszed, a felvevő könnyen arra a következtetésre juthat, hogy a figurális erő miatt nagyobb eséllyel lesz nálad a dáma, mert különben csak 11 figurapontod lenne (szingli bubival!), ami előfordulhat persze, de ezzel sokan passzolnának. Elemi érdeked tehát a dámát tenni.

Egy kis adalék a témához (kitérő). Próbáld meg megbuktatni az alábbi gémet:

pikk T76
kőr AB5
káró 8432
treff 765
pikk DB3
kőr T874
káró 5
treff AKD832

A licit az alábbi volt (párosverseny, osztó: Dél, Kelet-Nyugat bellben):

Észak Kelet Dél Nyugat
    1pikk 2treff
2pikk 3treff 4treff passz
4pikk passz passz passz

Elindulsz a treff ásszal, a partner a bubit adja, a felvevő lop és a pikk királyt hívja. Dél látszólag szleminvitet adott, szerencsére az asztal elég gyenge. Van valami esély? Nézz bele a felvevő lapjába, hátha úgy könnyebb lesz:

pikk T76
kőr AB5
káró 8432
treff 765
pikk AK9854
kőr 643
káró AKDT
treff ---

Megtaláltad a megoldást? A felvevő látszólag könnyen teljesít. Hogyan lehetne lebeszélni róla? Hogyan kell játszania például, ha Nyugatról beesne a pikk dáma? Ha minden rossz, kiadhat egy kárót, két kőrt és egy pikket. Ha a káró húz, semmi gond, 10-11 ütés. Ha mögötte van a negyedik káró bubi, akkor meg kell oldani a pikket. Végül, ha impasszban ül a negyedik káró bubi, akkor a kőr ászt az ő megfogására kell felhasználni. Ha a harmadik pikk bubi és a negyedik káró bubi is Keleten van (ez utóbbi nem valószínű, mert akkor elosztásod 1-4-1-7, esetleg 1-5-1-6 lenne, amivel könnyen lehet, hogy másképp licitáltál volna), akkor is csak az egyiket tudja megfogni, mert csak egy asztali átmenete van. Mivel a káró nagy eséllyel húz, ezért a legjobb játék lemenni kőr ásszal az asztalra, és pikket hívni. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy párosversenyt játszunk és a szűrök is számítanak.

A teljes kiosztás:

pikk T76
kőr AB5
káró 8432
treff 765
pikk DB3 pikk 2
kőr T87 kőr KD94
káró 5 káró B976
treff AKD832 treff BT94
pikk AK9854
kőr 643
káró AKDT
treff ---

Ha Dél hallott már a korlátozott választás elvéről, akkor a pikk dáma bedobására valószínűleg úgy dönt, hogy megpróbálja megfogni Kelet bubiját, és kőrt hív az ászhoz. Mivel ezzel elhasználja egyetlen asztali átmenet, ezért a végén kiadja még a káró bubit is. Szép ellenjáték volt.

Mikor érdemes bedobni harmadik dáma-bubiból az egyiket? Két dolog kell hozzá: az egyik, hogy elvegyél vele egy értékes átmenetet valamelyik kéztől, a másik nagyon lényeges, hogy olyan felvevőt kell választanod hozzá, akiből kinézed, hogy ismeri a korlátozott választás elvét, és úgy dönt, hogy megfogja a partnered figuráját. Kétséges esetben bátran próbálkozhatsz, ütésbe nem kerül, legfeljebb egy fölényes mosolyt fogsz elszenvedni a felvevőtől.

tovább a második részhez