Egyszerű beszorítás
Harmadik rész: a beszorítás kialakítása

Az eddigi példákban minden adott volt az egyszerű beszorításhoz, a felvevőnek csak ki kellett használni a helyzetet. Most olyan esetekkel foglalkozunk, ahol nem adott minden feltétel, de ki lehet őket alakítani. Az első példában nem adott, hogy egy ellenfél tartson két színt, de el lehet érni:

csapatverseny, osztó: Dél, általános bell
Észak Kelet Dél Nyugat
    1 2
3 passz 3 passz
4 passz    
T63
B95
A63
AK85
 
ADB98
83
KD54
74

Észak három kőrje pikk emelés volt, amire a három pikk gyengeség. A partner úgy döntött, hogy ezt a gémet nem hagyjuk ki. Nyugat a kőr királlyal indul, majd lehívja a dámát és az ászt is. Kelet a harmadikba kis kárót dob. Ha ül a pikk impassz, vagy 3-3 a káró, akkor otthon vagy. Lopsz, a treff ásszal asztalra mész, körbeengeded a pikk tízest, ami üt. Hívsz még egy pikket, ezt azonban Nyugat megüti a királlyal és kárót hív, ezt kézben ütöd.

Ha 3-3 a káró, nincs gond. Ha nem, akkor két esélyed van: vagy ott van a 4-es káró, ahol az utolsó adu, vagy beszorítod valamelyik ellenjátékost a minorokban. Az eddig látottak alapján ez csak Kelet lehet. A hiányzó adu valószínűleg Nyugatnál van, dubló királlyal talán nem merte volna ilyen bátran kihagyni az első pikket. Miért nem hívta azt? Feltehetően azért, mert ő látja, hogy el tudja lopni a magas káródat, ha arra játszol. Nagy eséllyel valami hasonló az eredeti kiosztás:

BT3
B95
A63
AK85
K72 54
AKDT63 74
7 BT982
B83 DT92
AD986
82
KD54
74

A dolgok jelenlegi állása pedig:

3
A6
K85
7
T63
BT9
B8 DT9
AD
K54
7

A probléma az, hogy látszólag mindkét ellenfél tartja a treffet. Valójában a negyedik menetet csak Kelet tartja és mivel van még egy adud, ezért a harmadik menet ellopásával Nyugat treffjét el lehet távolítani. Kelet azonnal bajba kerül, amint lehívod a pikk ászt: ha treffet dob, akkor treff király, treff lopással magas lesz a negyedik treff (a káró ász a lemenet érte), ha pedig kárót, akkor azonnal magas a negyedik káró.
Ez így egy kicsit bonyolultabbra sikeredett az alapesetnél, de az adott kiosztásban akár úgy is csinálhattuk volna, hogy most még nem hívunk pikket, hanem előbb treff király, treff lopással Keletre testáljuk mindkét szín tartásának felelősségét, majd az utolsó pikk lehívásával beszorítjuk (ekkor választhat, hogy az utolsó treffet dobja el, vagy a hármas káróból egyet).


Nézzünk egy hasonlót:

párosverseny, osztó: Dél, általános bell
Észak Kelet Dél Nyugat
    1N passz
passz passz    

 

875
AK83
T63
952
 
B632
654
AKD4
AK

Nyugat a pikk tízessel indul, Kelet átüti a királlyal és visszahívja a színt. Ezt Nyugat megüti a kilencessel és lehívja a pikk ász-dámát is. Hogyan kell játszani?

Párosversenyt játszol, így számítanak a szűrök is. Hét fejütésed van. Lehet-e kilencet ütni? Ez akkor menne, ha négy kárót tudnál ütni, majd valamelyik ellenjátékost be tudnád szorítani treffben és kőrben. Ez azt jelenti, hogy az egyik ellenjátékosnál ötös treffnek és négyes vagy ötös kőrnek kell lennie. Ez csak Kelet lehet, mert Nyugatnál lenne, akkor nem lehet négy kárót ütni. Tehát Keletnél kell 2-4-2-5 vagy 2-5-1-5 elosztásnak lenni. Káróban üthetsz négyet, ha a bubi beesik, vagyis ő is Keletnél van. Megy-e ez a beszorítás és mi kell hozzá? Mivel a treff fenyegetés asztalon van, ezért csak akkor lehet beszorítás, ha a kőr fenyegetés a kézben lesz (ezért asztalról kőrt kell dobni). Kelet 2-5-1-5-je esetén minden simán megy. Mondjuk Nyugat treffet hívott. Káró ász, kis káró a tízeshez, kőr ász, káró dámával a kézbe, káró királyra elmegy az asztali kőr. Keletnek ebben a helyzetben kell még dobnia:

A
95
T
9
T
DB

DB
65
A

Ez a criss-cross squeeze klasszikus esete, többet nem adsz ki.

Kelet 2-4-2-5-je esetén azonban baj van, ha Nyugat a pikkek után treffet hív, mert az utolsó káró lehívásához már csak a másik treff figurával tudsz kézbemenni. Gondold végig, vagy a kézi, vagy az asztali fenyegetéstől el leszel vágva. Persze ha Nyugat kőrt hív, akkor teljesen hasonlóan teljesíthetsz, mint Kelet 2-5-1-5-je esetén. Jó ellenjáték esetén tehát csak akkor teljesíthetsz, ha Keletnek 2-5-1-5 elosztása volt szingli káró bubival. Az eddig látottakat figyelembe véve ennek az esélye kb. 0,9%, azaz szinte semmi. Ennek fél perc alatt magad is utánaszámolhatsz. Ezzel a módszerrel nyolcat fogsz ütni, ha megjött a káró bubi (kb. 54%).

Jelentősen megnövelheted a nyolc ütés megszerzésének esélyét, ha lemondasz az esetleges kilencedikről. Ehhez elég, ha beesik a káró bubi, vagy 3-3 a kőr vagy ha ugyanaz az ellenfél tartja a hosszú kőrt és a hosszú kárót, mert ebben az esetben beszorul. Most a kézi negyedik káró és az asztali negyedik kőr lesz a két fenyegetésed, ezért asztalról treffet dobsz a negyedik pikkbe. Egyelőre hét ütésed van, nyolcat akarsz szerezni, egyet még kiadhatsz, a beszorítás sikerének érdekében még idejében ki is kell adnod. Ez egy kőr lesz, ezzel két dolgot érsz el: a kőrt már csak az egyik ellenfél tudja tartani (mert a negyedik kőr a fenyegetés) és elérted az egyszerű beszorításhoz szükséges ütésszámot: eggyel több lapod van, mint ütésed.

Ha Nyugat kőrt hív, egyszerűen kiengeded. Ha treffet hív, akkor lehívsz két magas kárót, majd ha nem esett a bubi, akkor körbeengedsz egy kis kőrt. Erre törekszel:

K8
 
6
4

Ha bármelyik ellenfélnél a legalább négyes kőr mellett legalább negyedik káró bubi volt, akkor ebben az állásban már nem tud jól tartani, mert a partnerénél sem káró, sem kőr nincs már, áldozatodnak viszont a két kőr mellett még egy kárót is kellene tartani a két lapjában.

Mikor ütsz nyolcat? Akkor ha 3-3 a káró vagy esik esik a bubi, vagy 3-3 a kőr, vagy a hosszú káró és a hosszú kőr egy kézben van. A káró bubi esése összesen 56,3%, a 3-3 kőr 38%, a beszorítás 6,3%, együtt az egész kb. 75%, ezeknek az első fejezetben látott módszerrel számolhatsz utána. Ha szokatlanok a számok, az azért van, mert figyelembe veszik az eddig látottakat is.


Csapatverseny, osztó: Dél, Észak-Dél bellben
Észak Kelet Dél Nyugat
    1N passz
6N passz    
A2
AD5
KD65
B952
 
63
K742
A73
AKD8

Nyugat treffel indul. Ha mindkét piros szín húz, tizenhárom ütésed van, de ennek az esélye csak 12,6%. Tizenkét ütéshez elég, ha az egyik 3-3, ennek az esélye 58,4%. Lehetne növelni valahogy a teljesítés esélyét? Igen, ha egyik piros sem 3-3, de ugyanaz az ellenfélnél hosszú mindkettőben, akkor ő elvileg beszorítható. Mi hiányzik a sikeres beszorításhoz? A megfelelő ütésszám: az egyszerű beszorítások működéséhez eggyel kevesebb ütésednek kell lenni, mint a lapjaid száma, most azonban az eltérés kettő. Tehát egyszerűen ki kell engedni egy ütést. Melyik színben? Treffben nem lehet, mert azzal lecsökken az ütéseid száma. Pirosban sem, mert azzal eltűnne egy fenyegetésed, marad a pikk. Elvileg a második pikk is egy fenyegetés, de azt úgyis mindkét ellenfél tudja tartani, ezért soha nem lenne effektív. Tehát egyszerűen körbe kell engedni egy kis pikket, majd lehívni magas lapjaidat, hogy ez a végállás maradjon: (a kintlévő piros lapokat számolnod kell)

5
K5
K7
7

Ha bármelyik piros szín 3-3 volt vagy ugyanaz az ellenfél tartott legalább 4-et mindkettőből, akkor teljesítesz: ki tudod próbálni az egyik színt, majd a másikat. Mindig teljesítesz? Nem, ha az egyik ellenfélnél legalább négyes kőr, a másiknál pedig legalább négyes káró, akkor nem. A beszorítások csak a tankönyvekben sikerülnek mindig. A beszorítási lehetőségek nem túl ritkák, egy fordulóban könnyen találkozhatsz három-négy partival is, amiben elvileg lehetséges egy beszorítás. Hasonlóan az impasszhoz, ez sem mindig jelenti azt, hogy valaki be is fog szorulni, vagyis a beszorításnak is “ülnie” kell. Ha a beszorítás kislapok ellen irányul, akkor erre általában kisebb az esély, mint az impassznál, mert ha valaki hosszú egy színből, akkor nagyobb esély van rá, hogy a másik színből a partnere legyen a hosszabb.

A fenti partiban összesen annyit kellett tenned a teljesítés érdekében, hogy időben kiengedj egy ütést pikkben. A formája persze elég szokatlan volt, kicsi mindkét kézből, amikor még kontrollod van a színben. Ha egy beszorítás sikerének érdekében megteszed ezt az egyszerű dolgot, azt “művelt” körökben Submarine Squeeze (tengeralattjáró beszorítás) néven emlegetik, utalva a pikk címletek mélységére.

A legtöbb beszorítás akkor működik, ha a szükséges ütésszám egy híján megvan, különben az ellenfélnek marad eldobható lapja. Sokszor nem ez az alapállapot, gyakran szükséges lehet egy vagy több ütést kiengedni. Ezt általában jobb minél előbb megtenni, amíg nem rombolhatják le az átmeneteidet. A fenti parti pikk indulásra szinte rutinfeladat lett volna: egyszerűen ki kellett volna engedni az indulást és már meg is van a kívánt ütésszám. Ezt úgy nevezik, hogy beállítani az ütésszámot (“rectify the count”). Léteznek ütésszám-beállítás nélküli beszorítások is, ahol az ütést már a kényszerdobás után adod ki az ellenfélnek, de az már egy másik téma.