A kulcslap
Osztó: Kelet, mindenki bellben
pikk
kőr
káró
treff
pikk
kőr
káró
treff
É
Ny K
D
pikk
kőr
káró
treff
pikk
kőr
káró
treff
A licit:
Dél Nyugat Észak Kelet
Szalka T. Czímer
3káró
passz passz kontra passz
4pikk passz passz passz
indulás: káró 8

IBBF páros, 2003. március (az égtájak elforgatva)

Az indulást Kelet megütötte a bubival, lehívta a királyt is, ebbe Nyugat a kőr 4-est dobta (kicsivel kérnek). Most Kelet kihívta a kőr tízest, amit Nyugat átütött a bubival. Hogyan kell játszani?

Kelet-Nyugat lapjai

Bármi más ellenjátékra könnyű lenne a teljesítés, mert egy treff kiengedése után két asztali treffre dobni lehetne, így azonban elvették a tempót.
Tamás azonban megtalálta a megoldást: mivel a kizáró induló káróban már nyolc pontot mutatott, ezért a treff dáma valószínűleg nem lesz nála, és a hívása alapján kőrben sem lesz figurája. A felvevő tehát ütött az ásszal, lehívta a pikk ászt (az indulótól esett a bubi), pikkel kézbe ment, ellopta utolsó káróját a pikk dámával, majd a treff ásszal kézbe ment és lehívta az összes pikkjét. A négy lapos végállásban Nyugat választhatott, hogy eldob a treff dáma mellől, vagy szingli kőr figurát tart. Ez utóbbit választotta és meg is kapta az ütést kőrben, hogy elhívhasson a treff dáma mellől.

Az ellenjátékosok megnehezíthették volna a felvevő dolgát, bár ez az asztalnál elég nehéz feladat lett volna. Hogyan? Kelet kis kőrt hív (a kőr tízes a címben említett kulcslap), ekkor Nyugat a harmadik káróba és az utolsó pikkbe eldobhatja a kőr figuráit (a 9-est tartva meg), mert Kelet tízese tartja a színt és megakadályozza a kényszerhívást. Az adott kiosztásban persze ez sem segített volna az ellenjátékosokon, mert ez esetben treff fordított impasszal még mindig teljesíthetett volna a felvevő.

Fordított impasszt az adott ellenjáték után is lehetett volna esetleg játszani, de Tamás jobban játszott, mert ő akkor is teljesített volna, ha Nyugatnál van a treff dáma-tízes.