Miért érdemes a rendszerünket játszani?
pikk
kőr
káró
treff
pikk
kőr
káró
treff
É
Ny K
D
pikk
kőr
káró
treff
pikk
kőr
káró
treff
A licit:
Dél Nyugat Észak Kelet
Czímer Szalka T.
1N passz
2treff passz 2káró passz
2kőr passz 3treff passz
3kőr passz 4treff passz
6kőr passz passz passz
lásd a magyarázatokat!
IBBF páros, 2003. március (az égtájak elforgatva)

Hogyan keveredtünk ebbe a rossz szlembe? Így:

  • 1N: 10-12 egyenletes. Ilyen elosztás nem lehet benne, mert gémforsz lapokkal relay-folytatást (elosztás kikérdezést) játszunk, szóval kicsit kockázatos a dolog. Talán az első napi 41% miatt akciózik.
  • 2treff: gémforsz, kérdezi az elosztást
  • 2káró: 4-es kőr vagy 5kőr-332. Nálunk nem a válaszoló ad transzfert a szan indulás után, hanem az induló, mert ő a gyengébb.
  • 2kőr: tovább kérdez
  • 3treff: 4-es káró, azaz 4432 elosztás (újabb transzfer) - valamit muszáj hazudni, a lap strukúrája leginkább a 2-4-4-3 elosztásra hasonlít (méginkább a 2-3-4-4-re, de férfiember inkább a majort licitálja).
  • 3kőr: mellényúltam, 3káró-t akartam licitálni, ami a dublót és a laperőt kérdezi, de rossz licitkártyát vettem ki. Sajnos csak később vettem észre, amikor az ellenfél már passzolt. Ez a licit a rendszer szerint min. 4-es káró támogatást és rövid (szingli vagy sikén) kőrt ígér.
  • 4treff: nem tud szant játszani és jó lapja van - nincs elvesző értéke kőrben és még lopási értéke is van :-). Ha a rendszer legfinomabb (ritkán előforduló) részleteit is ismerné, akkor tudná, hogy ez a licit 0 vagy 3 káró kulcsapot jelent. Ezzel persze én is tisztában voltam, hogy most ingoványos talajra vittem a licitet, de abban azért biztos voltam, hogy ezt csak jó lappal lehet licitálni.
  • 6kőr: nehéz lenne rábeszélnem Tamást alacsonyabb kőr felvételre, mert most a káró az elfogadott adu és mindenféle kérdőliciteket játszunk, azaz ha most 4 vagy később 5kőr-t mondok, az nem leállás. Szóval beletörődtem sorsomba és bemondtam, ami felé eredetileg is elindultam.
  • passz: vette az üzenetet

Indulás: pikk 4.
Nem túl rózsás a helyzet, tudományos licittel ezt a szlemet sem mondtuk volna be. De ha már bemondtuk, akkor teljesíteni kell. Ütöttem az asztalon a pikk királlyal és kihívtam a kőr 8-ast. Kelet a 6-ost tette. Hogyan tovább?

Kelet-Nyugat lapja

Teljesíteni tudunk, ha Keleten van a kőr ász-dáma (ekkor most a bubit kell tenni), vagy a dáma-tízes (ekkor körbe kell engedni a 8-ast). Melyikre játsszunk? Látszólag egyforma esély. Vagy mégsem? Ne feledkezzünk el Kelet ADT6-járól sem, az ellen is teljesíthetünk, ha kicsit teszünk!

Szerencsére az asztalnál nem feledkeztem meg róla, és éppen az is volt, így teljesült a szlem. Igazán jól persze azok jártak, akik 6 szant licitáltak, mert a minorok kedvező elosztása miatt nekik kőrben 2 ütés is elég volt.

Az összes lehetőség, amiből a Kelet a 6-ost tudja tenni és egyáltalán teljesíthetünk:

  Nyugat Kelet játék a teljesítésért
(a) T AD62 B, majd a D bekerítése
(b) D AT62 K, majd a T bekerítése
(c) A DT62 a 8-as körbe
(d) A2 DT6 a 8-as körbe
(e) T2 AD6 B, majd a K szöktetése
(f) 2 ADT6 a 8-as körbe

Az (a), (b) és (c) esetekben Kelet teheti a kettest is az első menetbe, így ezeknek a korlátozott választás miatt fele akkora a súlya (még kisebb, mert inkább a kettes fog jönni). Tehát a bubit tenni 1+x esetben jó, a nyolcast körbeengedni viszont 2+x esetben (x annak az esélye, hogy Kelet AD62-ből ill. DT62-ből a 6-ost teszi, azaz x valahol 0 és 1 között van, a gyakorlatban inkább a 0-hoz közel)