Főoldal Bridzs

A bridzsről

Itt írhatsz!

Legkedvesebb hobbim a bridzs. Ez egy kártyajáték, amit 4-en játszanak (pontosabban 2 pár) és a legnépszerűbb kártyajáték a világon. Ez nem véletlen: változatos, izgalmas és megunhatatlan. Versenyszerűen is játsszák, ebben a formában a sakkal és a go-val egyenértékű szellemi sport.

Ha érdekel a játék, itt letölthetsz róla egy ismertetést, amit egy kezdőknek szóló tanfolyam kísérő-jegyzetének szánva írtam. Ez csak a játék egyik részéről szól, a licitről. Tanfolyam nélkül is meg lehet érteni, bár nem könnyű olvasmány. Ez a jegyzet pedig a másik részről, a lejátszásról szól, ez is kezdők számára (is) íródott. Mindkettő PDF formátumú.


Bridzs a nagyvilágban - mint sport:

A világon szinte mindenütt bridzseznek szórakozásképp vagy komolyabban. Ha több játékos jön össze, akkor versenyt is lehet belőle rendezni. Ekkor mindenki ugyanazokat a kártyákat kapja, így ki lehet küszöbölni a jó- vagy rossz lapjárásból adódó szerencsetényezőt. Ebben a formájában a bridzs komoly szellemi sport. Ennek megfelelően rendeznek belőle Európa- és Világbajnokságot, valamint Olimpiát is. A 2002-es téli Olimpián már játszották bemutató jelleggel, várhatóan rendes olimpiai szám lesz. Hagyományosan erős csapata a következő országoknak van: USA, Olaszország, Lengyelország, Franciaország, Norvégia. Magyarország valahol az európai mezőny közepén szokott elhelyezkedni. A bridzsnek irodalma is van: könyvek százai szólnak a játékról és minden évben jelennek meg újak. Bridzs témájú folyóirat is van szép számmal.


Bridzs itthon:

A nagyobb városokban van bridzsklub. Ez a játék akkor igazán érdekes, ha többen játsszák, mert akkor össze lehet hasonlítani az eredményeket. Nagyobb klubok Budapesten, Pécsett, Győrben, Tatabányán, Miskolcon, Szegeden, Debrecenben vannak. Budapesten az év minden szakában van versenyzési lehetőség játékerő alapján több osztályra bontva (mint a pl. fociban). Sok hétvégén rendeznek nyílt versenyeket szerte az országban, ahol bárki elindulhat (feltéve, hogy befizeti a nevezési díjat). Itt nyerni is lehet: az első néhány helyezett között szétosztják a nevezési díjak és a rendezési költségek különbségét. A versenyekről, eredményeikről és a klubokról a Magyar Bridzs Szövetség honlapján olvashatsz.


A bridzs és én:

Kb. 14 évesen kezdtem bridzsezni, kezdetben Fehérváron (ahol 2017-ig laktam). Egyetemista korom óta Budapesten játszom,  (ott nagyobb és erősebb mezőnyben lehet, mint Fehérváron), többnyire az első osztályban. A sakkhoz hasonlóan itt is nyilvántartják az eredményeket, aktívabb éveimben a hazai mesterpontlistán a az első 30-ban szoktam végezni. Említésre méltó eredményeim:

Budapesti IMP (Butler) párosbajnokság

Budapesti MP (mitchell) párosbajnokság

Budapesti csapatbajnokság

Országos csapatbajnokság

Magyar Kupa

Országos (MP) párosbajnokság

Országos IMP párosbajnokság


Bridzs a Neten:

Játszani vagy kibicelni - gondoltad volna? - lehet a Neten is. A legjobb ingyenes játéklehetőség Fred Gitelman site-ján, a Bridge Base-en   (www.bridgebase.com) található. Az on-line játékhoz le kell tölteni egy kliensprogramot. A játékon kívül rengeteg érdekes és hasznos dolog van a honlapon, játszmák, cikkek, rendszer gyakorlási lehetőség, nagy versenyek játszmái.

A fizetős játéklehetőségek közül érdemes még megemlíteni az OK Bridge-et. Ez évi 99$, de ingyen kipróbálható egy hétig, amíg eldöntöd, hogy megér-e neked annyit. A fenti címen olvashatsz róla, jelentkezhetsz vendégnek és letöltheted le a programot, ami a játékhoz kell. Ez a "virtuális" bridzsklub ma már a legnagyobb és legerősebb klub a világon.

Sok helyen lehet olvasni a bridzsről, verseny-tudósításokat, elméleti fejtegetéseket, rejtvényeket, stb.